Październik_2012r
14.10.12r_g.11.00

14.10.2012 r.

Złocieniec. Odsłonięcie i Poświęcenie witraża bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia.

 

W przeddzień 70. rocznicy śmierci bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia w Kościele Garnizonowym w Złocieńcu o godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył, homilię wygłosił i poświęcił witraż ? ks. prałat kmdr Bogusław Wrona ? dziekan Marynarki Wojennej.

We Mszy świętej uczestniczyli zaproszeni goście: Dowódca Marynarki Wojennej pan admirał floty Tomasz Mathea wraz z małżonką, Szef Gdyńskiego Oddziału Zabezpieczenia MW pan komandor Krzysztof Haponiuk, Dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej pan płk dypl. Andrzej Kuśnierek, Zarząd i licznie przybyli myśliwi z Koła Łowieckiego ?Żbik?, członkowie rodziny bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia oraz parafianie.

Uczestniczyły również Poczty Sztandarowe: Marynarki Wojennej wraz z asystą, Koła Łowieckiego ?Żbik? i  2 Brygady Zmechanizowanej.

Proboszcz Parafii ks. ppłk Sławomir Pałka, witając przybyłych gości, powiedział: "Gromadzimy się dzisiaj w Naszej Garnizonowej świątyni na dzień przed 70 rocznicą śmierci bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia w obozie Dachau. Do naszej wspólnoty w dniu dzisiejszym przybyli goście, aby wraz z nami oddać hołd pierwszemu kapelanowi Polskiej Marynarki Wojennej II Rzeczpospolitej. Gromadzimy się na wspólnej modlitwie w intencji Koła Łowieckiego "Żbik", które  w tym roku obchodzi swój jubileusz 55-lecia istnienia. Z tej racji, chcąc utrwalić i na zawsze zapisać związek z tym osiedlem i jednostkami, które przed laty tutaj stacjonowały, zrodził się pomysł ufundowania witraża, który w dniu dzisiejszym zostanie odsłonięty i poświęcony".

Natomiast  w swojej homilii ks. Dziekan przywołał postać bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia, który w jednym z listów wspominał wydarzenia, które rozegrały się pod Ostrołęką  w  1920 roku:  " Ruszyliśmy. Ja na przedzie z karabinem w ręku. Przed nami folwark Susk-w nim bolszewicy. Dochodzimy do rozgałęzienia dróg. Decyduję się iść na lewo. Wchodzimy "gęsiego" w  rów przydrożny, śledząc wzrokiem dokoła i trzymając broń w pogotowiu. Na lewo od nas ostra strzelanina. Po pewnym czasie słyszymy okrzyki por. W     ? Wróć!

- Wróć!

- Idźcie drogą na prawo!

Żołnierze pobiegli z powrotem. Ja wysunąłem się zbyt daleko i chcąc sobie skrócić drogę, ruszyłem polem na przełaj. Dojrzeli mnie bolszewicy i z nagła zaszczekał karabin maszynowy, a koło mnie zaśpiewały kule.

Gruchnołem na ziemię. Myśli błyskawicami przebiegają po głowie, jak tu wydobyć się z tej opresji. Słyszę z oddali głos porucznika:

- Księże!

- Księże!

Chciał sprawdzić czy żyję. Uniosłem głowę..."

Po homilii przedstawiciel fundatora-Koła Łowieckiego "Żbik" i rodziny ks. Miegonia wspólnie odsłonili witraż pierwszego  kapelana Polskiej Marynarki Wojennej II Rzeczpospolitej, a ks. Dziekan poświęcił go.

Witraż bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia znajduje się w Naszym kościele obok witraża bł. ks. Józefa Stanka SAC. Obaj błogosławieni  zostali ogłoszeni przez Ojca św. Jana Pawła II  w gronie 108 męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary w dniu 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Witraż przedstawiający Ojca św. Jana Pawła II znajduje się w sąsiedztwie w/w błogosławionych, "a zatem jest z Tymi, których beatyfikował, błogosławiony z błogosławionymi".


 
14.10.2012r

14.10.2012 r. XII Dzień Papieski

Idea powstania takiego dnia zrodziła się po pielgrzymce Jana Pawła II w 1999 r. Cały dzień papieski przebiega w czterech wymiarach: intelektualnym, duchownym, artystycznym i charytatywnym. Wymiar intelektualny związany jest z organizacją różnych seminariów naukowych poświęconych nauczaniu Jana Pawła II. Poprzez wspólną modlitwę realizowany jest wymiar duchowy.

W Naszej Parafii obchodziliśmy, kolejny już, XII Dzień Papieski pod hasłem: ?JAN PAWEŁ II ? PAPIEŻ RODZINY?. Montaż słowny, który przygotowała młodzież Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem p. katechetki Jadwigi Gruger, został zaprezentowany o godzinie 09.30 przed Mszą świętą.