Listopad_2012r
11.11.2012_koncert

11 listopada 2012 ?  Koncert Międzyszkolnego Chóru ?DOMINANTA? z Zespołu Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach z okazji Święta Niepodległości.


W niedzielę 11 listopada 2012 r. o godzinie 12.00  w Kościele Garnizonowym p.w. św. Augustyna w Złocieńcu odbył się wyjątkowy koncert z okazji Święta Niepodległości. Występ został przygotowany przez Międzyszkolny Chór ?DOMINANTA? z Zespołu Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach pod kierownictwem            p. Bożeny Cienkowskiej, nauczycielki i dyrygenta chóru.

Chór od wielu lat bierze udział w konkursach i przeglądach, zarówno w regionie jak i w całym kraju, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy oraz w eliminacjach wojewódzkich w Szczecinie, Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Domino" im. Jana Pawła II w Koszalinie. Chór koncertował także poza granicami Polski - w Niemczech, Francji i na Litwie. Uczestniczy również w ogólnopolskim programie "Śpiewająca Polska". W 2009 roku jako jedyny zespół z województwa zachodniopomorskiego brał udział w koncercie plenerowym z okazji     44. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu, gdzie na jednej scenie znalazło się ponad 1000 chórzystów z całego kraju, orkiestra złożona z muzyków akademii muzycznych m.in. z Wrocławia i Warszawy, a całość poprowadził sławny angielski dyrygent Paul McCreesh.

Koncert , który miał miejsce w nasze Wojskowej Parafii został podzielony na trzy części. W pierwszej ? poświęconej  muzyce religijnej,  usłyszeliśmy m.in. utwory: ?Rota?, ?Będę śpiewał Tobie?, ?Kyrie?, Jesteśmy piękni Twoim pięknem Panie?, ?Nie bój się, wypłyń na głębię?. Drugą część ? muzykę świecką reprezentowały pieśni i piosenki: ?Rozkołysz pieśnią świat?, ?Kum i Kuma?, ?Polskie kwiaty?, ? Polka lubelska?, ? Moja piosnka?. W ostatniej trzeciej części ? pieśni legionowe, usłyszeliśmy: ?Przybyli ułani pod okienko?, ?O mój rozmarynie?, ?Piechota?, ?Wojenko, wojenko?, ?Jak to na wojence ładnie?, ?Marsz pierwszej Brygady?.

Na zakończenie koncertu chór wykonał hymn III Tysiąclecia ( muz. i sł. Mirosław Gałęski)

Muzyczny spektakl został bardzo ciepło przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Dowodem tego było wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, a także gromkie brawa i bisy na zakończenie koncertu. Wśród uczestników muzycznego wydarzenia obecni byli żołnierze 2.BZ wraz z dowódcą brygady ? płk dypl. Andrzejem Kuśnierkiem. 
11.11.2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 06 grudnia 2012 17:40

11 listopada 2012 ? Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

?Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie

Jedno wiem tylko:

sprawiedliwość będzie?

Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie". /Zygmunt Krasiński/


94 lata temu, 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzień 11 listopada został w 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą. W historii Polski jest wiele momentów, z których możemy być szczególnie dumni, o których pamięć powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom. Taką chwalebną chwilą w dziejach naszej Ojczyzny jest odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.

Tegoroczne  obchody Narodowego Święta  Niepodległości w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Augustyna  rozpoczęły się o godz. 11.00 Uroczystą Mszą świętą za poległych  w obronie naszej Ojczyzny. W uroczystym przeżywaniu tego Święta zebranym parafianom towarzyszył Poczet Sztandarowy 2. BZ. Swoją obecnością zaszczycił nas także Dowódca Brygady ? płk dypl. Andrzej Kuśnierek wraz  z delegacją Brygady, która nosi zaszczytną nazwę: imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Mszę świętą odprawił i homilią wygłosił proboszcz Parafii ? ks. ppłk Sławomir Pałka, który w swojej homilii zwrócił się do słuchaczy: ?  W dniu Święta Niepodległości do modlitewnego apelu pamięci wzywamy tych, których walka, praca i modlitwa, torowały drogę do polskiej wolności. To oni stali się narzędziem Bożej Opatrzności. W obliczu nieszczęść i klęsk nie zgasili ducha. Nie poddali się pod jarzmo niewoli?. [?] ?Dzień ? symbol długiej, trudnej ale zwycięskiej drogi. Od tamtego dnia poczęło się liczyć czas polskiej wolności. Wywalczonej, wymodlonej, wymarzonej.

W trudzie, znoju, niepokoju, społecznych napięciach, walkach o granice, powstawała, by żyć ? Polska, ojczyzna Polaków. Najjaśniejsza Rzeczypospolita?.Poprawiony: czwartek, 06 grudnia 2012 17:49