Msza święta

 

Każdy katolik może zamówić Mszę świętą w dowolnej intencji. Zwykle zamawiamy Msze św. za naszych zmarłych. Pamiętajmy jednak również o żywych, a więc o naszych bliźnich i o nas samych. Zamawiajmy więc Msze św. w intencjach rodziny, konkretnej osoby i sprawy.

W związku ze szczególną rolą  Mszy św., sprawujemy ją w różnych intencjach jako "Msze św. dziękczynne", "Msze św. za zmarłych", "Msze św. w intencjach żywych", z okazji różnych rocznic np.: "18 rocznicy urodzin", "Jubileuszu małżeństwa", "Rocznicy odzyskania niepodległości", "Wyboru Ojca św." Również w szczególnych momentach dla rodziny np.: "O szczęśliwy przebieg operacji...", "O pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości", "O szczęśliwe rozwiązanie dla żony".

Dobrze by było, aby każda rodzina przynajmniej raz w roku zamówiła Mszę św. W miarę możliwości niech wszyscy członkowie rodziny uczestniczą w tej Mszy św., przystępując uprzednio do Spowiedzi św.

Intencję Mszalną można zamówić w kancelarii parafialnej.

Istnieje także mozliwość zamówienia intencji Mszy św. gregoriańskich - 30 Mszy św. odprawianych w intencji jednej osoby zmarłej, w ciągu 30 kolejnych dni.

Nazwa wiąże się z imieniem papieża Grzegorza I Wielkiego, który polecił odprawiać przez 30 dni Msze św. za zmarłego mnicha.

Mszy św. gregoriańskiej przypisuje się szczególną skuteczność dla uwolnienia zmarłego od kary czyśćca.